Vilém Kauders MC

2011-03-22

Dnes by měl narozeniny čestný předseda naší odbočky Svazu letců ČR Vilém Kauders, vyznamenaný Vojenským křížem - Military Cross.

Vilém Kauders se vloni dožil požehnaného věku sta let a zemřel 3. července. Jeho úmrtí bylo zmíněno na stránkách www.fcafa.wordpress.com. Naše www.svazletcu.cz tehdy ještě nefungovaly. Vilém Kauders byl původně příslušníkem 2. Československé pěší brigády, která pod velením plk. Karla Klapálka půl roku bránila přístav Tobruk proti Rommelovu Afrikakorpsu a italským divizím. Roku 1943 se přihlásil k Královskému leteckému sboru - RAF - a prodělal výcvik navigátora.

Po válce v Československu zjistil, že všichni členové jeho rodiny zahynuli v koncentračních táborech a proto vlast opustil a usadil se v USA. Českou republiku ale i nadále navštěvoval a od roku 1995 byl v kontaktu s panem Boleslavem Povolným, tehdy předsedou odbočky Prostějov Svazu letců ČR. Přijal nabídku stát se čestným předsedou, ale když Boleslav Povolný založil odbočku SL v Plumlově, veterán ho následoval. Vilém Kauders si cenil medaile Svazu letců ČR a měl ji dle jeho slov vystavenu na čestném místě. Jak jednatel odbočky SL Plumlov Boleslav Povolný, tak její předseda Ing. Josef Piňos se osobně zúčastnili pohřbu Viléma Kauderse, který se konal 19. září 2010 na vojenském hřbitově Brookwood. Jeho ostatky a schránka s hlínou z rodné země byly uloženy na parcele civilního hřbitova Brookwood, mezi jeho bojové druhy.